אחריות ובחירה וצמיחה

"להרבות אחריות ובחירה
(ולהקטין אשמה והאשמה)"
-תפילה, אורית פיול אור, מתוך אישה יודעת

המשפט הזה תפס אותי הבוקר. כי זו תפילה כל כך חשובה לי במסע שלי. ההיבט של לקיחת אחריות על החיים שלי הוא אחד הזרזים העיקריים לשינוי עבורי. יש משהו מאוד נוח ומוכר בהתנהלות של אשמה והאשמה, ככה אנחנו מתחילים את החיים בתור ילדים. חסרי אחריות, חסרי בחירה, אנחנו מתנהלים בעולם תלויים בחסדיהם של המבוגרים, וכך כל מה שקורה הוא באשמתם. אבל איפשהו בדרך אנחנו אמורים ללמוד לקחת אחריות, ולפעמים התהליך הזה משתבש. מרגיש לי שאנחנו חיים בתרבות של האשמות וחוסר אחריות, וקשה מאוד לצמוח בסביבה כזאת. קשה, אבל אפשרי.

ולצמוח זה מה שאנחנו מבקשים לעשות בחיים האלה, לפחות אני. אין טעם לחיות במצב סטטי, שבו אני נשארת אותו דבר כל חיי. העניין, האתגר, הוא בהשתנות. להיות בתנועה מתמדת. תנועה שיש בה הפוגות ורגיעה לפי הצורך, לפי עונות השנה, אבל במהותה היא שואפת למעלה ללא הרף, מטפסת עוד ועוד. אני חושבת שהעבודה העיקרית שעשיתי בחיי, ואני ממשיכה לעשות, היא עבודת התפתחות אישית. לא תמיד קראתי לזה ככה או אפילו הייתי מודעת למה שאני עושה, אבל במבט לאחור אני רואה שזה תמיד היה העיקר. מעולם לא התמסרתי לקריירה. כל עבודה שהייתה לי הייתה משנית למטרת העל. וכל בחירה שלי הובילה אותי להעמיק בשיעורים שלי, לצמוח מתוכם והלאה.

לאן אני מנסה להגיע כל כך? הצד השני מבקש להישמע. איזה אי שקט גדול דוחף אותי להשיג יותר? מה רע בלהיות מאושרת ולהסתפק במה שיש? לא יודעת. מה שאני כן יודעת זה שגם במקום המושלם ביותר עבורי, בשיא הגשמת החלום, אחרי הפוגה נעימה ומנוחה ראויה, אני אחזור לחפש את אפיק הצמיחה הבא. ממש פרויקט חיים יש לי פה. אה, לא יפה זלזול ולעג. זה אחלה פרויקט. זו מטרה ראויה ככל המטרות האחרות, ואין מה להתבייש או לזלזל בה. זה הרגל שחשוב לתפוס ולעקור, הדיבור האלים כלפי עצמנו. מגיעה לנו רכות ועדינות.

"להרבות אחריות ובחירה". בחירה זה דבר חשוב. חשוב לחיות מתוך תחושת בחירה, למעשה להיות מודעת לכך שכל מה שקורה לי זה בחירות שלי. שינוי חיוני בהיבט הזה הוא להפסיק להשתמש במילים צריכה, חייבת, מוכרחה. להחליף אותן ברוצה, בוחרת, נכון לי. לדוגמא, אני צריכה ללכת לישון כבר, מאוחר. אני רוצה ללכת לישון. נכון לי ללכת לישון עכשיו. מתוך תפיסת הבחירה גם קל יותר לקחת אחריות. הן סוג של ביצה ותרנגולת, אחריות ובחירה. לא משנה מאיפה תתחילי, זה יעזור לך להגיע גם לשנייה. אבל די, אני בוחרת ללכת לישון. לילה טוב.

2 תגובות על ״אחריות ובחירה וצמיחה״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s